Težave z želodcem - Naravna pomoč

Blagodejno na želodec s preveč kisline deluje tudi zelena, ki je eno izmed najbolj bazičnih oziroma alkalnih zelenih živil, saj pomaga nevtralizirati kisline v telesu in tako uspešno nevtralizira presežek želodčne kisline.
Če vas bo od preveč dobre hrane bolel želodec ...
Če vas bo od preveč dobre hrane bolel želodec ...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Decembrske zabave in večja količina alkohola, božične sladice in sladkarije, obilnejši obroki in silvestrska večerja ... ni čudno, da se že decembra in posledično tudi januarja pogosteje pojavljajo težave z želodcem.

V članku preverite, kako se jih lotiti na povsem naraven način!

 

Čudežni ingver

Ali ste vedeli, da je ingver tako inteligentna začimba, da jo kljub temu, da je pekoča začimba, lahko uživajo tudi ljudje z rano na želodcu ali dvanajstniku?

Ni čudno, da ima v veliko državah ingver celo status zdravila. Gre namreč za eno izmed najbolj raziskanih začimb, za katero je tudi znanost potrdila, da optimizira delovanje želodca – če imate preveč nemiren želodec (slabost in nervoza v želodcu), ga bo ingver pomiril in spravil v optimalen tek, če pa je vaš želodec preveč ohlapen, ingver kot nekakšen želodčni fitnes trener poskrbi, da se želodčne mišice optimalno gibljejo.

Številne študije so tudi dokazale, da tako sveži ingver kot ingver v prahu uspešno uničujeta bakterije (vključno z zloglasno H. pylori!), ki povzročajo večino želodčnih ulkusov.

Ingver sicer priporoča tudi ajurveda, ki pojasnjuje, da bolečine v želodcu večinoma nastanejo zaradi slabe prebave in nizkega agnija oziroma prebavnega ognja, ki ga ingver zelo uspešno (o)krepi. Ajurvedski zdravilci zato priporočajo, da nekaj svežega ingverja nastrgate ali nasekate pred vsakim obrokom, mu dodate nekaj kapljic limoninega soka in ščepec soli, nato pa mešanico pojeste. Posoljen kos svežega ingverja lahko tudi prežvečite.

Ob želodčnih težavah v svoj vsakdan zato obvezno vključite tri ali najmanj eno skodelico ingverjevega čaja. Če uporabljate ingver v prahu, pa bodite pozorni, da izberete ekološkega, da bo moč ingverja zares prava.

 

Bazilika za razdražen in nemiren želodec ter živce

Če je vaš želodec tudi sicer nemiren od preobilice dela in vsakdanjega stresa, si pomagajte z nežno pomočnico – baziliko, ki lajša presnovo maščob, spodbuja izločanje prebavnih sokov in pomirja razdražen želodec.

Kot ingver tudi bazilika celi želodčne rane in lajša vnetje, deluje pa tudi razkuževalno, s čimer preprečuje nadaljnje zaplete pri prebavi. Zaradi svojega protivnetnega delovanja je zato dobrodošla tako pri vnetju želodčne sluznice in želodčnih krčih kot pri vnetju črevesja, zastrupitvi v želodčno-črevesnem traktu, bruhanju, napenjanju in zaprtju.

Bazilika pomirja tudi razdražene živce, ki so velikokrat vzrok za težave z želodcem, zato imejte na kuhinjski okenski polici vedno pri roki svežo ekološko baziliko. Uporabite jo lahko tako v solati in solatnih prelivih kot v rižotah, ob kuhani zelenjavi, mesu in ribah. Z bazilikinim čajem oziroma poparkom boste pregnali žalostno razpoloženje, spodbudili prebavo in odpravili vetrove.

 

Ko v želodcu in grlu zapeče ...

Se vaše težave z želodcem kažejo predvsem kot zgaga – pekoč občutek, do katerega pride zaradi prevelike količine želodčne kisline?

Za takšne primere je narava pripravila dve začimbi: luštrek in zeleno, ki preverjeno učinkovito rešujeta to težavo. To so seveda vedele že naše babice in dedki, zato so luštrek pogosto dodajali žganjem za želodčne težave, zeliščnim likerjem in grenčicam.

Luštrek lahko poleg koromača in koprive dodate tudi v zmes za kruh in si tako spečete »kruh za želodec«, ki ga je priporočala Hildegarda von Bingen.

Blagodejno na želodec s preveč kisline deluje tudi zelena, ki je eno izmed najbolj bazičnih oziroma alkalnih zelenih živil, saj pomaga nevtralizirati kisline v telesu in tako uspešno nevtralizira presežek želodčne kisline. Italijanski znanstveniki so dokazali, da uspešno deluje tudi proti nevarni želodčni bakteriji H. pylori, sicer pa se lahko pohvali z močnim protibakterijskim, protiglivičnim in protivirusnim delovanjem v vseh telesnih sluznicah – tako v ustih in žrelu kot želodcu in črevesju.

Ali ste vedeli, da zelena ni le začimba, ki jo posušeno dodamo jedem, temveč lahko v kuhinji uporabite tudi cele gomolje zelene? Kose gomoljev zelene lahko namreč dodate juhi ali jih spečete v pečici namesto krompirja, ki mu je po okusu zelena tudi zelo podobna. Odlična je tudi v namazih, naribana, kot priloga in sveža.

 

Štirje hitri ukrepi, ko vam nagaja želodec

 

1) Voda. Najprej preverite, da pijete dovolj čiste vode. Čeprav je slišati tako preprosto, je za težave z želodcem največkrat kriva dehidracija oziroma kronično pomanjkanje vode v telesu.

 

2) Škodljive razvade. Razdražen želodec ne mara alkohola, kave in nikotina, zato vas morda le opozarja, da je skrajni čas, da opustite škodljive razvade, ki v resnici škodijo vsem organom, ne le »hiperobčutljivemu« želodcu. Še posebej decembra, ko z vsemi temi škodljivimi razvadami pogosto pretiravamo.

 

3) Pikantne začimbe. Čeprav splošna priporočila pri težavah z želodcem odsvetujejo pikantne začimbe, to ne drži povsem. Če so namreč želodčne težave nastale zato, ker je v želodcu »prehladno«, bosta tako čili kot poper (poleg ingverja, cimeta, luštreka, muškatnega oreščka in klinčkov) ogrela želodec in celoten prebavni trakt ter tako poskrbela za optimalno delovanje prebave. Seveda pa s količino ne smete pretiravati.

 

4) Sintetična zdravila. Vsa sintetična zdravila obremenjujejo tako želodec kot jetra in ledvice, zato preden posežete po farmacevtskih pomagalih, izkoristite naravne pomočnike, ki nimajo prav nobenih škodljivih stranskih učinkov. Če jih seveda uporabljate preudarno, zmerno in v stiku z lastnim telesom.

 

Več o zdravilni moči začimb lahko preberete v kateri od štirih uspešnic Ščepec rešitve!

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Jesenska trojica: 3 najbolj zdravilna jesenska zelišča (piše zeliščarka)

Ko se listi obarvajo zlato, in svež jesenski zrak prine...

To je kritična starost, ko se naše telo super hitro postara (pravijo raziskave)

Staramo se postopoma, a znanstveniki odkrivajo, da sta ...

Kako lahko INGVER vzgojite sami doma?

Počasi se bliža sezona prehladov in viroz. Eno živilo, ...

Prihaja največji festival za starejše v Evropi! Festival za 3. življenjsko obdobje

Obiščite največji dogodek za starejše v Evropi že 23. F...

Proti prehladom: 4 najmočnejši naravni antibiotiki in dokazi, zakaj delujejo

Spoznajte 4 najmočnejše naravne antibiotike, ki nam jih...

3 super živila, ki pomagajo pri hujšanju in veljajo za ekspresne toplice maščob

Spoznajte 3 super živila, ki dokazano pomagajo pri hujš...

Iz raziskave: Multivitamini so ključ do boljšega spomina in kognitivnih sposobnosti

Tako kaže najnovejša raziskava, s katero ugotavljajo, d...

Vas mučijo napenjanje, zaprtje, neredna prebava? Jejte TO in vaša prebava se bo uredila!

Predstavljamo vam sestavino (in živila), ki vam lahko p...

Naravna pomoč: Kako si zvišati (pre)nizek pritisk?

Za začetek v svoj nabor začimb dodajte rožmarin, ki ugo...

Kako na naraven način odpraviti modrice?

Ste tudi vi nagnjeni k modricam? Imate občutek, da je p...

September je mesec Alzheimerjeve bolezni

Meseca septembra obeležujemo svetovni mesec Alzheimerje...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Trezika Vidovič

Trezika Vidovič
upokojena vzgojiteljica


"Prave odločitve me peljejo v pravo delovanje v življenju. Držim se zakona privlačnosti. Tisto, kar privlačiš, dobiš. Dobila sem življenje!"

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.