Pri tej tehniki gre za izpiranje nosne votline s slano vodo in pomaga pri odstranjevanju goste sluzi, alergenov in mikrobov iz nosu. Ta način čiščenja nosu nekateri poznajo tudi kot "neti pot". Neti pot je pravzaprav posebna posodica namenjena čiščenju nosne votline, ki jo napolnimo s slano vodo. Gre za tehniko, ki naj bi bila stara več kot 5000 let in so jo začeli uporabljati najprej jogiji v Indiji. Šele po letu 1972 pa se naj bi se tehnika, zaradi dobrodejnih učinkov razširila tudi na zahodu in drugod po svet.
Kako očistite nos in kaj potrebujete?
Spletni vir Healthline opisuje, da je za tovrstno izpiranje nosu najprej potrebno pripraviti fiziološko raztopino. Za njo boste potrebovali toplo sterilno vodo in čisto sol (natrijev klorid). Zelo je pomembno, da je voda zares čista in sterilna, saj ne želite tvegati še dodatne okužbe. Zaradi tega je priporočljivo, da že pripravljeno fiziološko raztopino kupite v lekarni. Potrebovali boste še primerno posodico (neti pot ali drugo), v katero boste nalili fiziološko raztopino.
Potek:
- najprej se prepričajte, da je čiščenje nosu na takšen način za vas varno (povprašajte ustreznega strokovnjaka),
- izpiranje nosu izvajajte nad umivalnikom v kopalnici,
- glavo najprej nagnite na eno (npr. desno stran),
- iz posodice nato vlijte ali iztisnite slano vodo v nosnico,
in počakajte, da se slana voda premakne na drugo stran in iz druge nosnice steče ven,
- pri tem dihajte skozi usta,
- enako ponovite še na drugi (levi) strani.
Ključno je, da voda steče iz nosnice ven. Morda boste morali večkrat poskusiti, da boste našli pravilen položaj glave. Ko boste zaključili, pa preostanek nežno izpihnite v robček. Izpiranje je priporočljivo izvajati enkrat na dan. V primeru hujših težav lahko tudi do trikrat.
Na kaj morate paziti? Pred izpiranjem si očistite roke, nikoli ne uporabljajte vode iz pipe (voda mora biti popolnoma čista), posodico redno čistite in razkužujte, nikoli ne uporabljate hladne ali zelo vroče vode, tehnika ni priporočljiva za otroke ali osebe, ki imajo nezaceljene rane na področju obraza in glave ter za posameznike, ki imajo dihalne težave.
Članek je informativne narave. V primeru zdravstvenih težav se morate nujno obrniti na ustreznega strokovnjaka.
VIR:www.medicalnewstoday.com in www.healthline.com