Žajbelj in povišan holesterol
Spletni vir verywellhealth.com opisuje študijo, ki je bila sicer objavljena v znanstveni reviji Fitoterapevtske raziskave (ang. Phytotherapeutic Research) in je pokazala, da žajbelj znižuje holesterol. Udeleženci raziskave, ki so imeli težave s previsokim holesterolom so vsak dan zaužili od 400mg do 1500mg žajblja v obliki praška, čaja ali drugega dodatka. Po treh mesecih so raziskovalci opazili splošno boljšo raven lipidov v krvi. T.i. Slab holesterol se je udeležencem znižal za 12%, dober holesterol pa se je povišal za do 20%. Trigliceridi se naj bi znižali za 18%. A avtorji trdijo, da je študija premalo zanesljiva, da bi te učinke žajblja lahko zares potrdili, kajti premalo rezultatov iz podobnih študij se je ujemalo z rezultati te študije.
Vročinski oblivi in žajbelj
Vročinski oblivi in nočno znojenje so pogosti simptomi menopavze. Kot navaja omenjeni spletni vir, naj bi študija objavljena v mednarodni reviji o medicinski znanosti poročala, da bi uživanje 100 mg žajblja/dan, osem tednov skupaj zmanjšalo pogostost vročinskih valov in drugih simptomov menopavze.
Kognitivne sposobnosti in žajbelj
Vse kaže, da žajbelj pozitivno deluje tudi na možgane in spomin – pomgala naj bi izboljšati spomin, razpoloženje in počutje. Od žajblja bi si lahko obetali tudi posamezniki z Alzheimerjevo boleznijo. Učinek žajblja so preverili z manjšo raziskavo, v kateri so udeležence z Alzheimerjevo boleznijo razdelili na dve skupini – ena je prejela placebo, druga pripravek iz žajblja. Vsi udeleženci so bili tudi na različnih testih, s katerimi so merili njihove kognitivne sposobnosti. Tisti udeleženci, ki so jemali žajbelj naj bi teste reševali veliko bolje.
Članek je informativne narave. V primeru zdravstvenih težav, ali glede uporabe se morate nujno posvetovati z ustreznim strokovnjakom.
VIR: https://www.healthline.com/ in https://www.verywellhealth.com