Za nadev se vedno uporablja džem ali marmelada gozdnih brusnic ali pokuhano sveže sadje s sladkorjem (borovnice, brusnice, gozdne jagode...) ali sadje iz kompota. Nikoli je ne polnimo s svežim sadjem.
Za popoln sladki užitek boste potrebovali le 1/2 ure časa.
In še majhen nasvet: vse kar rabite za peko, si najprej pripravite, tako sestavine, kot dobro namaščen pekač, priporočam da samo dno pekača obložite s peki papirjem.
Potrebujete:
4 jajca
6 dkg kristalnega sladkorja (na 1 jajce 1.5 dkg)
4 dkg moke (na 1 jajce 1 dkg)
1/2 vrečke vanilijevega sladkorja
malo naribane limonine lupinice
+ maslo za namastitev pekača (premer 26 cm
Nadev:
15 dkg svežih borovnic (ali sadje po želji)
2 žlici sladkorja (ravni)
Dekoracija :
1 do 2 dcl sladke smetane za stepanje
malo borovnic
listič ali dva sveže mete
PREBERITE TUDI: Recepti iz Jožičine kuhinje: Šape z orehi
Izdelava:
Najprej vklopite navadno pečico na 180 stopinj. Jajca ločite na rumenjake in beljake. Beljake stepite do 3/4, nato dodajte ves sladkor, vanilijev sladkor in naribano limonino lupinico ter stepite sneg do konca, da postane čvrst. Dodajte rumenjake in premiksajte le še toliko, da se sestavine povežejo v homogeno rumeno maso.
Od tu naprej delajte vse ročno!
Dodajte moko in rahlo premešajte z lopatko v gladko maso.
Nežno spravite maso v pekač, jo enakomerno poravnajte in dajte v dovolj ogreto pečico ter pecite 15 minut (srednja rešetka).
Ko se biskvit peče, pokuhajte sadje s sladkorjem toliko, da spusti nekaj tekočine.
PREBERITE TUDI: Recepti iz Jožičine kuhinje: Kokosova rolada s čokolado (brez peke)
Pečeno omleto previdno vzamite iz pekača in še toplo z občutkom prepognite ter dajte na servirni krožnik.
Še topel nadev bogato porazdelite na spodnjo polovico omlete, porabite tudi vso tekočino, ki je nastala pri pokuhavanju sadja.
Omleto posipajte s sladkorjem v prahu, dekorirajte s stepeno sladko smetano, borovnicami in svežimi lističi mete.
Za pravo pohorsko omleto velja, da jo tik pred serviranjem osvežijo z žlico mentolovega likerja ali z žlico likerja iz smrekovih vršičkov.
Kako velika naj bi bila originalna pohorska omleta: 15, 18, 20 ali 26 cm, to prepuščam vam.
NASVET: lahko si jo privoščite z vanilijevim sladoledom ali s čvrsto stepenim naloženim snegom na nadevu in toliko zapečenim v pečici, da sneg porumeni, pa flambiranje.
Pohorski pozdrav Iz Jožičine kuhinje.
PREBRITE TUDI: Recepti iz Jožičine kuhinje: Ameriški krofki (donutsi) iz pečice
Ambasadorka portala MojaLeta.si Jožica Ostrožnik zase pravi, da jo je 25 let dela z ljudmi izoblikovalo v močno osebnost. Velikokrat jo kdo vpraša ali sta kuha in peka njen poklic. Iskreno in iz srca se nasmeji, ker nista!
»Le mimo kuhinje sem šla, dišalo je, vstopila sem in ostala. Rada ustvarjam za domače, prijatelje, predvsem pa za svojo dušo. Vsi, ki me poznajo, vedo da recepta ne objavim, dokler ga ne preizkusijo moje roke. Svoje kuhanje sem pričela tako, da sem v plastično posodo nalila vode in jo postavila na vroč štedilnik. Moje prvo pecivo so bili janeževi upognjenci, za spremembo od moje kuharske spretnosti pa sem te naredila tako lepe kot še nobenih do danes. Z veseljem zaplešem v dobri družbi. Moja strast so gledališke deske. Čisto na tiho pa vam zaupam, da rada pogledam za dobrim moškim.«
V Jožičino kuhinjo lahko vstopite tukaj, njene recepte pa bomo redno objavljali tudi na portalu MojaLeta.si.